15 סיבות לעסוק ביצירה בחיי היומיום

יצירה היא אנרגיה של יצר, של חיים. הזכות, היכולת ליצור במו ידינו מציאות, היא זכות בסיסית, ראשונית שניתנה לכל אחד ואחת מאיתנו. כמו ריקוד, כמו שירה כולנו בעלי יכולת. לא כולנו בעלי מקצוע וזה בסדר. 

היצירה – כל תחומי היצירה – היא מעשה של ריפוי. ככל שאני יותר יוצרת אני מעבירה אותי תהליך של ריפוי גבוה ואותנטי. לא רק אותי, העיסוק ביצירה הוא תהליך ריפוי הוליסטי.  לעצמי, לביתי ולסביבתי.

בשנים האחרונות אנחנו ממעטים לעסוק ביצירה. הכל זמין, מבחר גדול של אפשרויות סביבנו אז פשוט קופצים לחנות וקונים. הכל. כשאני שומעת מישהי שאומרת אין לי ואין לי אני אומרת – תעשי! לא בהתנשאות אלה פשוט, תעשי.

אני עוסקת בהרבה תחומים של יצירה. בתוקף היותי אשה יוצרת – מהרגע שאני זוכרת את עצמי – היצירה נוכחת בכל תחומי חיי – בעיצוב במרחב הביתי שלי, בעיצוב חיי, במקצוע שאני עוסקת בו ובתחום הריפוי שאני מביאה לעולם.

 

רבות הנשים שטוענות בפני – אין לי זמן ליצור ואני אומרת שיש זמן, צריך לפנות אותו. אני שייכת לאג'נדה שמחבורת לתנועת ההאטה בעולם. תנועה שקמה ומדברת על חזרתה של האיטיות בתוך החיים העמוסים (מדי מדי) שלנו. לעצור. לנשום. להיכנס לתנועה אטית. זה לוקח הרבה יותר זמן לאפות עוגה מאשר לקנות אותה. הרווח באפיה ובבישול ברור מאליו, ככה בדיוק הרווח ביצירה של מוצר. אבל אין לי זמן. תעשי לך זמן. קחי אחריות על חייך, תחליטי מה חשוב ותמצאי זמן. די, נגמרו התירוצים.

כשהייתי ילדה ברחתי ליצירה עם כל מצוקה ומשבר. ככה עד היום. כשחליתי בסרטן פניתי ליצירה – לסריגה ולרקמה – ונרגעתי. בחיי הבוגרים תמיד אני מוצאת זמן ליצירה וגם היום אני יודעת וזה חלק מהייעוד שלי בעולם – להחזיר אנשים אל עצמם, אל שמחת לבם אל היצירה שלהם.

יצירה היא שם כולל להרבה עיסוקים. אני עצמי עוסקת במגוון רחב של תחומי יצירה עם דגש על סריגה, רקמה ועיצוב קולקציות של מוצרים. לאחרונה פיתחתי את העיסוק ביצירה ל Cruft & Design healing therapy ואני מזמינה אנשים ליצור איתי ותוך כדי אנחנו עוברות תהליכי ריפוי עמוקים. לפעמים מדברים עליהם לפעמים הם פשוט קורים.

ואחרי כל זה , ריכזתי עבורכן 15 סיבות למה לעסוק ביצירה. למה היא כל כך חשובה לכן כנשים בוגרות, כאמהות וסבתות, כנשים מתפתחות , כשבט הנשים הצבעוניות. 

 

1. כשאנחנו יוצרות אנחנו לומדות לטעות ולשחרר פרפקציוניזם

אני יודעת שיש כאלה שהיצירה מגבירה אצלן את הפרפקציוניזם ובכל זאת. בסדנאות שלי אני מזמינה את הנשים לזכור ש"כאן מותר לטעות". ועוזרת להן לשחרר את הפרפקציוניזם כי הכל נעשה במגע יד אדם. דרך היצירה אנחנו לומדות לשחרר תוצאות, להירגע ופשוט, להנות. זו חווייה שאם אתן מונחות נכון היא עוקפת מיינד והתודעה עם הידיים משחקות ויוצרות.

2. כשאנחנו עוסקות ביצירה אנחנו מפתחות את הסבלנות שלנו

היצירה והעיסוק בה מגבירים אצלנו את הסבלנות. יצירה, כמו בישול, היא איטית ולוקחת זמן. אין תוצאות מהירות. באותו עניין יש תנועה שמתרחשת בעולם ובארץ שנקראת Slow היא התחילה ב Slow food וממשיכה לתחומים נוספים כשה Cruft הוא חלק ממנה. הדברים נעשים לאט. צריך סבלנות ואין שום ברירה אחרת. רקמה, סריגה, קדרות, נגרות ועוד הן ממלאכות איטיות שדורשות סבלנות. הייתרון שאת פשוט שוקעת לתוכן.

3. כשאנחנו יוצרות  אנחנו נחשפות לתהליכים לפעמים איטיים לפעמים מהירים

היצירה נבנית נדבך על נדבך, שלב אחרי שלב. ההתחלה היא תמיד ברעיון ובהשראה. גם אם אנחנו מפספסות ולא מביאים לידי ביטוי את השלב החשוב והמשמעותי הזה של ההשראה (על זה עוד אדבר בהמשך בהרחבה) ההשראה קיימת בנו ומשפיעה על תהליך היצירה. כשאנחנו יוצרות אנחנו מבינות שתהליך הוא חלק מהעשייה. זו תובנה מאד משמעותית ורוחנית כשאנחנו רוצות להגשים בחיים עצמם.

4. כשאנחנו יוצרות אנחנו מפעילות את הדמיון שלנו

חלקנו חיות עם דמיון פועם וחלקנו עם דמיון כבוי, רובנו באמצע. הדמיון הוא כלי עבודה, כלי חיים שניתן לנו ומאפשר לנו ליצור את המציאות הרצויה עבורנו, ליצור מוצר ותוצר במהירות. בלי דמיון הערך שלנו יורד ואנחנו חיות בהישרדות. חשוב מאד לשכלל, לטפח ולפתח את הדמיון שלנו. כשאנחנו עוסקות ביצירה אנחנו לומדות לסמוך ולהרחיב את השימוש הפשוט שלנו בדמיון כחלק מממיומנויות היסוד שלנו.

5. כשאנחנו יוצרות אנחנו חולמות ומגשימות, כל יצירה מתחילה בחלום.

כל יצירה מתחילה ברעיון, בחזון, בחלום. אפילו את החביתה שאת מכינה את רואה, גם אם את לא מודעת לכך בדמיונך. את חולמת אותה ואז מבצעת. ככה בדיוק מתחוללת כל הגשמה. את חולמת אותה ואחר כך מגשימה. ככה בדיוק נוצרת כל יצירה. את חולמת אותה ואז יוצרת אותה. כשאת יוצרת את משכללת את היכולת שלך לחלום ולהגשים. מה שאני מסבירה כאן לא נלקח מעולמות רוחניים לא ברורים. כשאני רוצה להתחדש בתיק, אני מדמיינת אותי עם תיק. אחר כך אני עושה זום אין ורואה איזה תיק. קטן, גדול, סרוג, תפור ועוד. אחרי שהבנתי את מה אני רואה אני יוצרת אותו. הראיה המקדימה נעשית באמצעות הדמיון שמפענח את החלום שלי לכדי מציאות. 

6. יצירה זה מעשה אלוהי – יוצרים יש מאין כמעשה הבריאה

עם כל הצניעות יצירה היא מעשה אלוהי. יצירה היא נס שמתרחש שוב ושוב ושוב. כשאני ניגשת לסרוג ואני אוחזת במסרגה ובחוט אני מגשימה את הרעיון של יצירת יש מאין ואני מתאחדת עם האלוהים שלי. על כן יצירה היא מעשה בריאה, פעולה רוחנית ומעשית כאחד. על כן יצירה היא חווייה עמוקה ובעלת משמעות מיטיבה.

7. יצירה היא תהליך של ריפוי עמוק בין שאנחנו  מודעות לכך ובין שלא

תהליך הריפוי שנוצר כשאנחנו יוצרות – אינו זקוק למילים. בין אם את לשה בגוש החומר, מנסרת את העץ, רוקמת את הרקמה, שרה או רוקדת, הריפוי העמוק שמתרחש הוא ללא מילים. בין את מרגישה או לא התודעה שלך עוקפת אותך והקשר בינך לבינך מוגבר וככה, נוצר הריפוי. על כן מומלץ שהיצירה תהפוך לדרך חיים ולא מפגש מקרי פעם בהרבה זמן.

8. יצירה היא זמן של שקט וריכוז. 

אני נוהגת לומר שכשאני יוצרת אני נכנסת לתוך הבועה שלי, שוהה בתוך החומרים והצבעים, נהנית מקיום של ריכוז ושקט, אני יוצרת וכאילו נודדת למקום רחוק אבל נמצאת כאן ועכשיו. כשאני נוכחת במהות היוצרת שלי אני מתנתקת מכל השאר מה שמאפשר לי ריכוז גבוה, שקט עמוק וניתוק. כל זה מתאפשר גם כשאני יוצרת לבד וגם כשאני יוצרת בחברותא. 

9. יצירה יכולה להיעשות בחברותא נעימה וטובה

החברותא מפיגה בדידות שהיא תופעה רווחת וגדלה בימינו תוך כדי יצירה משותפת אני יוצרת קשרים ופורמת קשיים. העיסוק ביצירה מאפשר לי להתחבר פנימה אלי והחוצה אל עוד אנשים ומאפשר לי להיות באיזון נעים. היד יוצרת, השקט נוצר ואני מקשיבה ומדברת בנחת. השקט הכללי שנוצר מאפשר את האיזון ואת החברותא הנעימה. בנוסף, כשאני בחברותא קבועה אט אט נוצר אימון, הלב נפתח והבידודת מתפוגגת. 

10. כאמהות הדרך היחידה לחנך לעיסוק ביצירה היא, ליצור בעצמנו. 

כשאת רוצה שהילדים שלך יהיו יצירתיים, תהיי יצירתית בעצמך. רק כשהילדים יראו שאת יוצרת, שאתם יוצרים כהורים הם יבינו את עומק החוויה. רק ככה תוכלי להעביר אליהם את ערך היצירה. צרי מזווה קטן של חומרי גלם. תתפרו כפתורים, טלאים, תצבעו קיר, תיצרו ארונית, תסרגו צעיף. תיצרי לידם גם אם זה מלאכותי לך ובכך תשיגי עונג כפול – את תחשפי את עצמך ליצירה, ו הם ילמדו את עומק ההנאה בהתבוננות בך. אני יודעת שאין לכם זמן. תיצרו זמן. זה מספיק חשוב. . זה מעורר בי מחשבות קשות הידיעה שילד גדל במקום שהוא לא מבין תהליך של יצירה. שהוא לא מבין שחוט הופך לסוודר, עץ הופך למדף, גוש חומר הופך לקערה. 

11. באמצעות היצירה אנחנו מוצאות ומבטאות את הקול הייחודי שלנו

אנחנו חיים בעידן שקשה בו לבוא לידי ביטוי. יש הצפה של דברים ורובנו, הולכים לאיבוד בתוך הרעש מסביב. כשאנחנו יוצרות אנחנו לומדות להביא את עצמנו לקדמת הבמה, אנחנו לומדות לבטא את עצמנו. בבחירות הקטנות והגדולות. בבחירת הצבעים, המרקמים, אופי היצירה ושאר המרכיבים שלה. אנחנו לומדים לבטא את עצמנו וככה אנחנו יוצרים קשר עמוק בננו לבין עצמנו פנימה. הנוכחות שלנו הופך להיות משמעותית, אנחנו באות לידי ביטוי.

12. יצירה היא יצר החיים. כשאנחנו מחסרות אותה מעצמנו בגלל סיבות אלה ואחרות אנחנו מחסירות מעצמנו וחיות בחוסר. 

נשים מגיעות אלי עם תחושה של חוסר עמוק והחוסר יוצר תסכול, רגשות שליליים ומתח. העיסוק ביצירה מצמצם את הפער ביננו לבין עצמנו ומאפשר לנו לחוות את יצר החיים העמוק שלנו.באנו לעולם הזה עם היכולת הבסיסית ליצור וכשאנחנו מתעלמות מזה אנחנו לא שלמות. הרבה פעמים ההבנה הזו מגיעה כשאנחנו סופסוף מרשות לעצמנו להיות בחווייה של יצירה ואז הפער העמוק מצטמצם.

13. לומדות לסמוך על עצמנו ועל היכולת ליצור ולעשות

רבות הנשים חוששות להתחיל, מפחדות שלא יהיו מספיק טובות, שייכשלו. ככל שהן מתנסות, יוצרות הן לומדות לסמוך על עצמן, על התהליך, מרשות לעצמן לטעות ולשחרר. כמו בתהליך של התפתחות אנחנו סומכות ומשחררות. זו הנאה גדולה.

14. היצירה כדרך חיים היא מימוש ערך 

אם גם את מאמינה שהיצירה היא ערך אין טעם לדחות את המימוש בערך שאנחנו מאמינים בו כדרך חיים. עד שיהיה זמן, כשנצא לפנסיה. הזמן הוא עכשיו להשלים את החוסר הזה ולהיות במימוש עצמי מלא, להטמיע את היצירה כחוויה יומיומית. למעננו ולמען ילדינו, למען הדורות הבאים.

15. כשאנחנו יוצרות אנחנו בקרבה אל עצמנו

הקרבה אל עצמנו יוצרות שמחה בלב, הנאה עצומה. היצירה והעיסוק בה גורמים לנו להנות מזמן איכות נעים ומשוחרר עם עצמנו וככה בדיוק אנחנו מתקרבות אל עצמנו, משוחררות ומאפשרות לנו להיות אנחנו בפשטות, בקלות ובהנאה.

כל ה 15 סיבות האלה מתחוללות בנו כשאנחנו יוצרות, מתמידות ליצור ומטמיעות את היצירה כדרך חיים. מקווה שעזרתי לך להחליט ולהטמיע עיסוק ביצירה בחיי היומיום שלך.

נעים מאד, אני דליה ברנובר ואני עוסקת ב Cruft & Design healing therapy \ ריפוי והגשמה דרך עיצוב ויצירה 052-2948487

סדנת יוצרת שמחה

אשמח לשמוע מה דעתך על הפוסט!

מוזמנת להגיב כאן או בפייסבוק, ניפגש גם מחר!

מזמינה אותך להצטרף אלי ללמידה יומיומית ובה:

1. תבחרי בשמחה שלך בשבילך.
2. תצטרפי אלי לחדר הכושר שנקרא כל יום קורה משהו טוב לאימון והרחבת השמחה (והתודעה) שלך.
3. לבצע את המשימות שאני נותנת, בעיקר בימי שלישי.
4. להתפנק בהטבות והנחות, מתנות שאני נותנת
5. להיות שגרירת שמחה ולהפיץ שמחה בעולם.
6. והכי חשוב! לחיות חיים באיכות חיים גבוהה, להנות משמחה ואהבה אמיתית, אותנטית.

נעים מאד, אני דליה ברנובר

בעלת המותג Dalia be happy אני מעצבת \ יוצרת \ ססורגת \ יוצרת שמחה \ מתקשרת \ אמא לשלושה \ בת זוג \ מבנימינה \ מבאר שבע \ אשה שמחה, מלאת אהבה.

מוזמנות להצטרף אלי ולבחור בשמחה

איפה ואיך כל אלה מתרחשים?

לייק + עקבי

קבוצה שקטה

 

בכל יום אני מפרסמת פוסט בעמוד הפייסבוק שלי את מוזמנת להיכנס – כאן הלינק לעשות לייק ולעקוב ולקבל בכל בוקר את האימון היומי לשמחה.

את מוזמנת להצטרף, כאן לקבוצת וואטסאפ שקטה בה אני מפרסמת בכל בוקר את האימון היומי לשמחה. (ההצטרפות היא מהטלפון)

האם זה עולה כסף?

האימונים היומיומיים מפורסמים ואינם עולים כסף. במשך הזמן אציע לך להצטרף אלי לסדנאות, לפעילויות ולרכוש מוצרים בתשלום. מאחר ואת עוקבת אחרי, תמיד תקבלי הטבות והנחה.

אז..יאללה את מצטרפת אלי, ללמוד את
שמחת הלב שלך?

מחכה לך באהבה גדולה ובשמחה!

השארת תגובה

לוגו של וואטסאפ כתבו לי כאן
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן