איך מפתחים יצירתיות?

כשאני חושבת על יצירתיות אני נזכרת בשיר של סיימון וגרפוקל – 50 דרכים לעזוב את אהובתך \ אהובך (ways to leave your lover 50 ) שזו בעצם הידיעה שיש המון דרכים לעשות כל דבר. הידיעה הזו היא השער לחשיבה יצירתית וליצירתיות.

האם יש דרך לפתח את היצירתיות שלנו? בודאי. כמו שאנחנו מדמים את השמחה לשריר מתפתח ככה היצירתיות. צריך לאמן אותה, להתאמן. בפשטות? להזיז הצידה קצת את המובן מאליו. אין מובן מאליו. לכל שאלה יש המון תשובות. זו היצירתיות שלנו.

כלומר אין דרך אחת לעשות שום דבר. תבחרו 20 אנשים ותשאלו אותם איך עושים שניצלים, חביתה או טוסט גבינה כל אחת ואחד יספרו את הפטנט שלהם. אחת מוסיפה מים, השנייה חלב לחביתה, השלישי חרדל לשניצלים. זו יצירתיות. הטוויסט הקטן הזה שאנחנו מביאים מעצמנו – זו היצירתיות. ואותה, מאד מומלץ לפתח. למה?

מחקרים מוכיחים שיצירתיות היא אחד הכלים שהופכים אותנו להיות טובות יותר, שמחות, נאמנות לעצמנו, קלילות ופשוטות. היצירתיות היא הספונטניות שקיימת בנו, היא אנחנו בלי המעצורים שלנו, היא דרך נפלאה לחיות. היצירתיות הופכת את החיים שלנו לטובים יותר. ככל שאנחנו מתבגרות, ככל שאנחנו נשים של הרגלים ככה אנחנו זקוקות ליצירתיות שלנו שתוסיף לנו שמחה והתחדשות לחיים שלנו. בחיי.

למה בכלל צריכים את היצירתיות?

אנחנו חיות בעידן כל כך מהיר, תזזיתי שבלי יצירתיות אנחנו ממש עלולות ללכת לאיבוד. זו יכולה להיות יצירתיות של מחשבה, של פעולות, של קיום יום יומי ושל יצירה ממשית שמביאה את היצירתיות שלנו לביטוי ממשי. 

כשמגיעות אלי נשים לסדנה, תמיד יש את זו שתספר שהיא שנים לא יצרה והיא לא יודעת מה היא בכלל עושה כאן. אני בדרך כלל משועשעת כי אני יודעת. כמו בסדנה האחרונה, סדנת יוצרת שמחה, בה אחת המשתתפות ביקשה להוסיף סריגה לקמע השמחה שהיא יצרה. אחרי כמה רגעים של סריגה היא אמרה בקול רם – אתן לא יודעות מה עובר עלי עכשיו. הבטנו בה והיא אמרה שזה אחד הרגעים המרגשים בחייה, כי היא חזרה לסרוג. התרגשתי ושמחתי בשבילי ובשבילה. זו רק דוגמה אחת מיני רבות על הרגע הזה שאת מרשה לעצמך. להיות יוצרת, לבטא את היצירתיות שלך. 

חשוב לי להדגיש, היצירתיות באה לידי ביטוי בכל דבר. חשיבה יצירתית – על פי הויקיפדיה מורכבת ממקוריות, גמישות ושימושיות. 

כל משבר, כל תקלה, כל תזוזה מאיזור נוחות דורשת יצירתיות. אבא שלי ז"ל היה רופא, קרדיולוג ואחד האנשים הכי יצירתיים שהכרתי בחיי. היצירתיות שלו עזרה לו להפוך את המדע למקום מאד תוסס ומעניין.

כשרציתי לשנות את המדרגות בבית שלי מהשיש שחור \ אפור שהן היו, ראיתי בדמיוני מדרגות שכל אחת בצבע אחר. הזמנתי אלי קבלנים אף אחד מהם לא הבין מה אני רוצה ממנו. עד שהגיע ג'קי (תפארת חדרה), בחור נמרץ ויצירתי שמיד הבין למה אני מתכוונת ויצאנו לביצוע. זה היה מזמן ואין מי שלא מופתע מהמדרגות שבבית שלנו…

בתמונה: המדרגות של ביתי, 17 גוונים נהדרים.

איך מפתחים יצירתיות ב 7 שלבים

גילוי נאות: יש המון דרכים, מחקרים והדרכות על איך לפתח יצירתיות. מה שתקראו כאן, זה הסיכום הסובייקטיבי שלי. תהנו, תיישמו, בהצלחה.

1. הבנה ברורה וחד משמעית שאין שום דבר שהוא חד משמעי. כל דבר יכול להכיל המון אפשרויות, דעות, רגשות, זוויות ראיה. אני שוב חוזרת לשניצלים. תשאלו 20 אנשים איך להכין שניצלים ותקבלו אינסוף גרסאות לאותו מוצר.  הדבר היחיד שיש הוא אינסוף אפשרויות. את בוחרת את האפשרות המתאימה, עכשיו. מחר יכול להיות שזו תהיה אפשרות אחרת לגמרי. 

2. הדרך הכי מהירה לפתח יצירתיות היא לעסוק ביצירה. העיסוק ביצירה מעשית פותח את מנעד החשיבה, הדמיון. גירוי של חומרי גלם הוא חוצה מיינד, מהידיים לתשוקה. הוא נפלא להנעה של המחשבה היצירתית. בסדנאות שלי אני לא אומרת מה לעשות. אני מניחה חומרי גלם, נותנת דוגמאות, מנחה ובעיקר מאפשרת לאשה הנוכחת לתת לחשיבה היצירתית שלה לבוא לידי ביטוי.

3. גירוי היצירתיות בשאלות מנחות. יש לך צנצנת? את לא רוצה לזרוק אותה בגלל איכות הסביבה וכו אבל לא יודעת מה ואיך לעשות איתה? תשאלי את השאלה. ממש. מה אני עושה עם הצנצנת. תני לתשובות, גם אם נשמעות לך מטופשות או חסרות שחר או בלתי אפשריות באופן מעשי – תני להן להתגלגל לך בראש. אפילו תרשמי אותן. כנסי לפינטרסט, תבדקי מה עושים ברחבי העולם עם צנצנות. ממש תפתחי את הנושא. תראי איך החשיבה שלך מתפתחת ונעשית אסוציאטיבית. אותו דבר אפשר לעשות עם בטטה, בקבוקי פלסטיק, גלעין אבוקדו, נייר עיתון.

4. משחק אסוציאציות. מומלץ עם אנשים נוספים. מה אומרת לך עגבנייה האסוציאציה הבאה מגיעה, לוקחים ממנה את מה שעולה ושואלים. מה אומרת לך המילה פיצה מאפשרים למילים לעלות בלי לשפוט. לפעמים ה מטופש, לפעמים מדליק ומה שבטוח שהיצירתיות מתעוררת לחיים. היצירתיות אוהבת קלילות.

5. בלי שיפוטיות. שיפוטיות היא חסם רציני ליצירתיות. פרפקציוניזם גם. (לא יצא לי טוב, לה יצא יותר יפה, היא אלופה, אני לא מבינה בזה) על כן כשאת רוצה לתרגל חשיבה יצירתית, שחררי שיפוטיות. איזה יופי יצא לי. זה מקסים. לא האמנתי שאני יודעת לעשות את זה. במילים אחרות: עופי על עצמך. המעוף ייצור פתיחות ויצירתיות.

6. תרשי לעצמך. תני ליצירתיות זמן. תהני ממנה. לכי למוזיאון, לכי לסרט, תפתחי את הלב, כל אלה הם מגבירים של יצירתיות. תסתכלי לבעיה שמטרידה אותך בלבן של העיניים. תני לדמיון חופש. תהני ותרחיבי את התודעה שלך.

7. סדנאות יצירה. תני לעצמך את ההזדמנות לעסוק ביצירה, לגרות את הידיים שלך, את הראש שלך, הדמיון. תפתחי את הלב ותלכי לסדנת יצירה. פעם בחודש. אחת לזמן מה. תחזירי את היצירה לחיים ותני ליצירתיות חופש.

—–

בכל גיל, בכל מצב, בכל שלב היצירתיות היא FORTE, עוצמה, חוזקה שכדאי לך מאד לפתח. היצירתיות תעודד אותך, תגביר את שמחת לבך, תיצור עניין ותניע אותך למקומות חדשים. ממליצה לחקור את היצירתיות שלך ולעודד אותה בדרכים שאני מציעה ובדרכים אחרות שתמצאי ברחבי הרשת. אל תוותרי לעצמך!

יאללה, לכן תנסו את זה בבית

תעבדו על היצירתיות שלכן. תזיזו את הגבינה שלכן. תפתחו אפשרויות. תתנסו. לכו תדעו מה תגלו על השמחה שלכן בתנועה הזו? תשחקו את המשחק של החיים, תהנו הרבה, תצחקו ותהיו, טובות אליכן.

ובוא להביע את היצירתיות שלכן, בואו ליצור איתי. 

מוזמנת להעביר את הפוסט הזה לכל מי שאת חושבת שיכולה להנות ולהחכים ממנו. 

תודה

מזמינה אותך לסדנת יוצרת שמחה

בואי תצטרפי אלי, לסדנת יוצרת שמחה. נפגשות אצלי בסטודיו היצירתי שלי, שמועדד יצירה ויצירתיות ונהניםפ מרגעים של יצירה, חברותא, יצירתיות והנאה. 
לפרטים והרשמה, כאן

אשמח לשמוע מה דעתך על הפוסט!

מוזמנת להגיב כאן או בפייסבוק, ניפגש גם מחר!

מזמינה אותך להצטרף אלי ללמידה יומיומית ובה:

1. תבחרי בשמחה שלך בשבילך.
2. תצטרפי אלי לחדר הכושר שנקרא כל יום קורה משהו טוב לאימון והרחבת השמחה (והתודעה) שלך.
3. לבצע את המשימות שאני נותנת, בעיקר בימי שלישי.
4. להתפנק בהטבות והנחות, מתנות שאני נותנת
5. להיות שגרירת שמחה ולהפיץ שמחה בעולם.
6. והכי חשוב! לחיות חיים באיכות חיים גבוהה, להנות משמחה ואהבה אמיתית, אותנטית.

מוזמנות להצטרף אלי ולבחור בשמחה

איפה ואיך כל אלה מתרחשים?

לייק + עקבי

קבוצה שקטה

 

בכל יום אני מפרסמת פוסט בעמוד הפייסבוק שלי את מוזמנת להיכנס – כאן הלינק לעשות לייק ולעקוב ולקבל בכל בוקר את האימון היומי לשמחה.

את מוזמנת להצטרף, כאן לקבוצת וואטסאפ שקטה בה אני מפרסמת בכל בוקר את האימון היומי לשמחה. (ההצטרפות היא מהטלפון)

האם זה עולה כסף?

האימונים היומיומיים מפורסמים ואינם עולים כסף. במשך הזמן אציע לך להצטרף אלי לסדנאות, לפעילויות ולרכוש מוצרים בתשלום. מאחר ואת עוקבת אחרי, תמיד תקבלי הטבות והנחה.

אז..יאללה את מצטרפת אלי, ללמוד את
שמחת הלב שלך?

מחכה לך באהבה גדולה ובשמחה!

השארת תגובה

לוגו של וואטסאפ כתבו לי כאן
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן